Martyna urodziła się z obustronnym niedosłuchem uszu, który po paru latach zaczął się pogarszać.

Jest już po wszczepieniu implantu ślimakowego do prawego ucha. Po prawie dwóch latach od operacji nastąpiła ogromna poprawa słuchu i mowy. Dzięki opiece szerokiego grona specjalistów takich jak: logopedy, fizjoterapełty czy zajęć hipoterapii i codziennej nauce domowej pozwala poznawać dźwięki, sygnały i słowa w coraz lepszej formie słyszenia jak i wypowiedzi.

Martynka w dalszym ciągu jest pod opieką otolaryngologa, laryngologa, audiologa  i  neurologa.

Do prawidłowego dalszego funkcjonowania rozwoju słuchu i mowy potrzebny jest: aparat słuchowy i procesor (do implantu ślimakowego), które w czasie użytkowania ulegają zużyciu i wymagają okresowej wymiany. Natomiast do prawidłowego działania tych urządzeń potrzebne są materiały eksploatacyjne takie jak: baterie do aparatu, procesora, pilota łączącego implant z procesorem i akumulatory, pętla indukcyjna, suszarka do urządzeń, wymiana wkładki usznej w aparacie. Ubezpieczenie procesora to koszt 1.000zł rocznie.

Głównym ośrodkiem jej leczenia jest ,,MEDINCUS’’ – (Kajetany , Katowice)

Martynka jest osobą bardzo ruchliwą, żywotną, wrażliwą, opiekuńczą, pełną energii i uśmiechu. Uczęszcza do I klasy szkoły podstawowej w której daje sobie bardzo dobrze radę. Nie możemy jednak spełniać jej marzeń takich jak np. akrobatyka powiązana z tańcem, ze względu na ocenę stanu zdrowia. Przy każdej zmianie ciśnienia np. lot samolotem, uderzeniu się w głowę czy przy jakiejkolwiek infekcji może doprowadzić do ponownego uszkodzenia słuchu, tym razem w lewym uchu.

Nr KRS 0000064561 z dopiskiem MARTYNA PĘKALA